Wydania specjalne: 8_2005_5

5/2005, wrzesień - październik Okładka

Szanowni Państwo!


Witam naszych Czytelników we wrześniu. Okres wakacyjny już za nami, ale sądzę, że wielu lekarzy weterynarii jest jeszcze przed urlopowym wypoczynkiem - taka branża!
Rozpoczyna się okres licznych spotkań, konferencji weterynaryjnych. Nasza redakcja jako jedyna objęła patronat medialny nad Olsztyńskim Forum Weterynaryjnym „Kardiologia i okulistyka w praktyce” 2005. Organizują je IVSA Poland o. Olsztyn oraz Royal Canin Polska dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy weterynarii praktyków. Impreza ta odbędzie się 26-27 listopada 2005 roku. Zapraszamy!
W październiku bieżącego roku ukaże się opracowana przez naszą redację monografia „Zwierzęta Hodowlane”, zawierająca materiały z konferencji „Rozród - Matka - Noworodek” - Polanica Zdrój 2005. Chętnych do zakupu tego wydania już teraz kierujemy do działu prenumeraty lub zapraszamy w listopadzie do Krakowa, na nasze stoisko na Kongresie PSLWMZ.
Zachęcam do zapoznania się z ankietą „Jak uczyć się języka angielskiego”. Ma ona na celu określenie Państwa potrzeb związanych z doskonaleniem znajomości języka angielskiego. Wśród osób, które wypełnią ankietę i odeślą ją pocztą na adres redakcji lub faksem pod numer (0-32) 203 93 56 do dnia 31 października 2005 r., zostaną rozlosowane trzy słowniki polsko-angielskie. Ankieta dostępna jest również na stronie internetowej w postaci formularza.
Informujemy naszych obecnych i przyszłych autorów, iż szykujemy się do zmiany regulaminu publikowania w „Weterynarii w praktyce”. Zmiany te dotyczą głównie opatrywania artykułów w streszczenia i słowa kluczowe w języku polskim oraz angielskim, a także odnośników do literatury w porządku cytowania, a nie alfabetycznym, jak do tej pory. Zasady te będą obowiązywać w artykułach przeglądowych od 2006 roku - szczegółowy regulamin znajdą Państwo na stronie 80 lub na stronie www.elamed.com.pl/weterynaria.
W dziale Vet-Imprezy możecie Państwo przeczytać wiele informacji na temat wydarzeń weterynaryjnych planowanych w bieżącym roku oraz kilka relacji z tych, które już się odbyły. Szczególnie polecam relację z Meksyku, z 30. Światowego Weterynaryjnego Kongresu Małych Zwierząt (WSAVA) - materiał udostępniony dzięki uprzejmości Eweliny Skrzypeckiej (Vetcontact).
Życzę zajmującej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 6
U kotów występuje jeden układ grupowy krwi, składający się z trzech typów: A, B, i AB oraz naturalnie występujących alloprzeciwciał. Typ A całkowicie dominuje nad typem B.Przeciwciała skierowane przeciwko antygenom »
str. 10
Erlichiozy należą do chorób transmisyjnych, przenoszonych głównie za pośrednictwem kleszczy. Rozpoznanie zakażenia jedynie w oparciu o obraz kliniczny nie jest praktycznie możliwe. Wymaga ono wykonania kompleksowych badań: hematologicznych, serologicznych (IFAT, »

NASZE SPRAWY

str. 16

VET-MEDYCYNA

autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 18
Różyca jest chorobą świń dobrze znaną lekarzom weterynarii, a także hodowcom. Jej dość charakterystyczne objawy przeważnie nie sprawiają większych trudności przy rozpoznaniu. Chorobie można zapobiegać stosując szczepienia ochronne i dbając »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska
str. 22
Pod pojęciem ostrej niewydolności nerek (ARF) należy rozumieć raptowne załamanie się ich funkcji. Ze względu na patomechanizm ARF dzieli się na: przednerkową, nerkową i zanerkową. Głównymi przyczynami ARF są: zmniejszenie »
str. 26
Króliki są zwierzętami roślinożernymi, należącymi do rzędu zajęczaków (Lagomorpha). Podczas mikrobiologicznej fermentacji pożywienia w jelicie grubym uzyskują niezbędne składniki odżywcze. Zachowanie prawidłowych proporcji poszczególnych rodzajów bakterii w przewodzie pokarmowym jest »
autor: Krystyna Ratajska-Michalczak, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 36
W pracy przedstawiono wyniki badania patomorfologicznego wytwórczego, eozynofilowego zapalenia rogówki i spojówek (keratoconjunctivitis eosinophilica proliferativa) u kota.

NASZE SPRAWY

str. 38

VET-MEDYCYNA

autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 40
W niniejszej pracy dokonano oceny histopatologicznej guzów usuniętych z powiek psów oraz podjęto próbę określenia stopnia inwazyjności badanych nowotworów na podstawie oceny ekspresji receptorów antygenu proliferacji Ki-67. Antygen ten stanowi »
autor: Magdalena Garncarz
str. 42
W numerze 3/2005 „Weterynarii w praktyce” publikowaliśmy pierwszą część artykułu „Choroby powiek u małych zwierząt” autorstwa Jacka i Magdaleny Garncarzów, w której opisane zostały różne spotykane w praktyce klinicznej schorzenia »
str. 48
W pierwszej części artykułu autor przedstawił zagadnienia wstępne w diagnostyce kulawizn: wywiad, oglądanie konia w spoczynku oraz w ruchu, próby zginania. W części drugiej, publikowanej w numerze 3/05 „Weterynarii w »
str. 54
autor: Peter Stadler, Heidrun Gehlen
str. 55
autor: Heidrun Gehlen, Ecgehart Deegen
str. 56
autor: Peter Stadler, Ecgehart Deegen
str. 58
autor: Karol Hauptmann
str. 60
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 61
autor: Jacek Garncarz
str. 62

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 63

VET-LEX

str. 64
Od połowy lipca 2005 r. przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach programu PHARE 2003. Trzeba się spieszyć, bo pieniędzy i czasu na przygotowanie dokumentacji jest stosunkowo »
str. 66
Ważną rzeczą w codziennej praktyce lekarza weterynarii jest prowadzenie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej. Zgodnie z art. 53 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt »
autor: Zbigniew Czerwiński
str. 70
Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej wiele firm jest zainteresowanych potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych wyrobów i wykonywanych usług oraz posiadaniem dokumentacji i zapisów będących dowodem dołożenia najwyższej staranności »

VET-PRESS

str. 73
Poniższy tekst zawiera odpowiedzi na kilka nurtujących Państwa pytań. Czym jest leasing? Jak go uzyskać? Na co zwrócić uwagę? Tematy tutaj poruszone zawierają najważniejsze aspekty związane z leasingiem; po ich lekturze pewne pojęcia i zagadnienia nie powinny już być wyłączną domeną finansistów.
Poniższy tekst zawiera odpowiedzi na kilka nurtujących Państwa pytań. Czym jest leasing? Jak go uzyskać? Na co zwrócić uwagę? Tematy tutaj poruszone zawierają najważniejsze aspekty związane z leasingiem; po ich »
str. 75

INTERNET DLA CIEBIE

str. 76
autor: Marcin Gołąb
str. 78

NASZE SPRAWY

str. 80

VET-IMPREZY

str. 81
str. 81
str. 82
str. 82
str. 83
str. 83
str. 84
str. 85
str. 86

KLUB KSIĄŻKI

str. 87

VET-NOWOŚĆ

str. 88

NASZE SPRAWY

str. 90

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.