Wydania specjalne: 8_2004_3

3/2004, maj - czerwiec Okładka

Drodzy Czytelnicy !


Czas upływa błyskawicznie. To już trzecie wydanie „Weterynarii w praktyce”, które oddajemy do Waszej dyspozycji. Jest wiele tematów, które postanowiliśmy poruszyć w tym numerze. Najważniejszym z?nich jest nasze przystąpienie do wspólnoty krajów europejskich. Jedni nas straszą Europą, inni zachęcają do niej. A przecież z dniem 1 maja 2004 roku obudziliśmy się w tym samym kraju, z tymi samymi problemami i radościami. Proces integracji to proces długofalowy, o czym możecie Państwo przeczytać w dziale VET-LEX.
Koniec zimy, a początek wiosny, to dobry okres na organizację imprez branżowych, dotyczy to również weterynarii. Przygotowaliśmy dla Państwa relację z kilku miejsc, gdzie odbyły się spotkania lekarzy weterynarii.
Realizujemy również kontynuację tematyczną artykułów merytorycznych z wybranych działów weterynarii. Szczególnie zachęcamy do lektury artykułu dr.?Wojciecha Atamaniuka z dziedziny radiologii.
Dla Państwa w specjalnym wywiadzie odpowiada na pytania prof. Roman Lechowski, uznany autorytet, ceniony wykładowca medycyny weterynaryjnej.
Poza tym prezentujemy interesującą postać dr. Andrzeja Pępiaka, człowieka, który wie, jak prowadzić swój zespół pracowników do sukcesu. Mimo ostatnich laurów, jakie spadły na jego klinikę, ujął mnie swoją skromnością i radością z wykonywanej pracy. Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w konkursie. Został on ogłoszony na łamach pierwszego numeru „Weterynarii w praktyce”. Nadal czekamy na najciekawsze opisy przypadków klinicznych. Przypominam, że przygotowaliśmy dla Państwa nagrody, które przyznamy w owym konkursie. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej wydawnictwa Elamed.
Życzę zajmującej lektury!

Monika
redaktor prowadząca

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marianna Szczypka
str. 6
Leki przeciwdepresyjne, szeroko stosowane w psychiatrii u ludzi, mają coraz większe znaczenie w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt towarzyszących człowiekowi. Chociaż nazwa tej grupy leków sugeruje, że ich głównym zastosowaniem »
autor: Barbara Zięba, Monika Bluszcz
str. 10
Współczesne metody bezpiecznego znieczulenia zwierząt opierają się nie tyko na stosowaniu coraz to nowszych i bezpieczniejszych anestetyków, ale również na śródoperacyjnej kontroli podstawowych parametrów życiowych pacjenta. Prawidłowa opieka anestezjologiczna wymaga, »
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 19
W codziennej praktyce postawienie prawidłowej diagnozy stanu badanego pacjenta, oparte jest najczęściej na danych z wywiadu oraz dokładnym badaniu klinicznym. Nierzadko lekarz weterynarii zmuszony jest do wykonania badań dodatkowych między »
str. 22
W części trzeciej radiografii klatki piersiowej psów zostaną przedstawione typowe zmiany radiologiczne śródpiersia, jam opłucnowych, ściany klatki piersiowej, przepony oraz serca. Prawidłowy obraz radiologiczny struktur klatki piersiowej został podany w »
autor: Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 28
W cyklu trzech artykułów przybliżymy problemy dermatologiczne typowe dla grupy małych ssaków domowych (small mammal). Fretki - jedna z grup tych zwierząt, nie są obecnie jeszcze zbyt popularnymi zwierzętami trzymanymi »
autor: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 34
Biopsja nerek jest techniką diagnostyczną, która umożliwia przyżyciowe pobranie materiału tkankowego z nerki do badania histopatologicznego, co pozwala na rozpoznanie zaburzeń w prawidłowej strukturze tego narządu. Stanowi ona niejako uzupełnienie podstawowych sposobów badania klinicznego oraz badań dodatkowych takich jak: badanie laboratoryjne krwi, moczu, badanie radiologiczne czy badanie ultrasonograficzne (2, 3).
Biopsja nerek jest techniką diagnostyczną, która umożliwia przyżyciowe pobranie materiału tkankowego z nerki do badania histopatologicznego, co pozwala na rozpoznanie zaburzeń w prawidłowej strukturze tego narządu. Stanowi ona niejako uzupełnienie »
autor: Adam Michał
str. 36
Pojawiający się pacjenci zmuszają niekiedy do opracowywania zupełnie nowych sposobów terapii, co zdarza się na ogół nieoczekiwanie i powoduje konieczność zaplanowania operacji naprawczej w ciągu kilkudziesięciu godzin.Pacjenci ze zwichnięciem stawów »
autor: Joanna Persona
str. 39
Jest to III, ostatnia część artykułu traktująca o chorobach gardła, krtani i tchawicy. Część II zawierała temat włóknistego zwyrodnienia kości i choroby worków powietrznych.
autor: Artur Dobrzyński
str. 47
Na świecie opisano ponad 850 gatunków kleszczy, ponad 60 w samej Europie. W Polsce stwierdzono kilkanaście gatunków tego roztocza. Największe znaczenie w naszych warunkach geograficznych przypisuje się kleszczowi pastwiskowemu - »
autor: Mencke N., Shmahl G., Mehlhorn H.
str. 51

VET-SYLWETKA

str. 54

OKIEM REPORTERA

str. 56

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 57
W związku z akcesją naszego kraju do Unii Europejskiej producenci środków żywienia zwierząt aby móc funkcjonować na rynku muszą spełnić nowe podwyższone wymagania techniczne i sanitarne w swoich zakładach. Szczegóły »

VET-PRESS

autor: Anna Piechal
str. 60
Koty znane są przede wszystkim z wrodzonego poczucia czystości. Jedną trzecią swojego nieprzespanego czasu spędzają na intensywnych zabiegach toaletowych związanych najczęściej z pielęgnacją swojego futerka. Zwykle także bez większych problemów »
str. 62
Futurologia stosowana:Zapytano kiedyś Wayne´a Gretzky´ego jak on to robi, że przez tyle lat pozostaje niekwestionowanym mistrzem hokejowym, zostawiając w polu kolejne pokolenia młodych sportowców. Oto odpowiedź legendarnego Kanadyjczyka: cały sekret »

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański
str. 65

VET-IMPREZY

str. 67
str. 68
str. 71
str. 71

VET-NOWOŚĆ

str. 72

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.